Пошук на сайті

Вихідний матеріал при селекції проса

     Вихідний матеріал при селекції проса
    Світова колекція проса ГЦРР України і ВІР Росії включає біля 10000 зразків, що зібрані в, усіх районах земної кулі, де вирощується ця культура.
     Колекція проса є основним джерелом вихідного матеріалу для селекційної роботи по створенню сортів, які сполучають господарсько корисні ознаки, містяться в різних сортах і зразках,  що відносяться до різних еколого-географічних груп.
     При селекції на урожайність цінний матеріал представляють  зразки степових груп: поволжської, казахстанської, української. А також зразки лісостепової, середньоазійської притяньшаньської гірських груп.
      Далекосхідна екологічна група включає зразки, які стійкі до сажки (К-50, К- 917, К-980 і ін.), що мають  велике значення для створення сортів, імунних до цієї хвороби.  Так, з зразка К-50 вперше в 1938 р. була одержана форма № 1843 (К-8763) – донор стійкості до сажки,  яка зберігає високу стійкість до багатьох її популяцій і добре передає цю особливість гібрідам. При схрещуванні зразка № 1843 з сортом Веселоподолянське 367 створений сорт ВНИС 29 який до цього часу широко використовується при селекції на стійкість до даної хвороби. На його основі створені такі імунні до сажки сорти, як Веселоподолянське 632, Веселоподолянське 961, Імунне 366, Сонячне і ін.
      З монголо-бірятської і лісостепової екологічних груп виділені сортозразки, які слабо уражуються меленозом.
      При селекції на скоростиглість можна використовувати зразки монголо-бурятської, північної і саяно-алтайської екологічних груп.

     Сорти Кремове 311, Уральське тонкоплівчасте, Уральське 1419, Омське 9, Сибірське жовтозерне, Орловське 92, Долінське 86,  і інші є цінним матеріалом при селекції на холодостійкість, оскільки  мають здатність до проростання  при понижених температурах.